N Kolay Istanbul Half Marathon vytvořil nový světový rekord

n snadný istanbulský půlmaraton byl svědkem nového světového rekordu

Světový rekord byl překonán na 16. istanbulském půlmaratonu N Kolay pořádaném pobočkou IMM SPOR ISTANBUL. Keňská atletka Ruth Chepngetichová, která do Istanbulu přišla s titulem mistra světa, překonal světový rekord časem 1.04.02. Na prvním místě se umístila Kibiwott Kandie z Keni s časem 59 minut a 35 sekund.

Na historickém poloostrově se uskutečnil půlmaratón N Kolay Istanbul, který organizoval SPOR ISTANBUL, pobočka istanbulské metropolitní obce (IMM). Letos se závodu zúčastnily 4 tisíce běžců, které díky pandemickým opatřením předvedla World Athletics v kategorii Elite Label. Start závodu, který je na jaře jediným půlmaratonem v Evropě, byl generální sekretář IMM Can Akın Çağlar, generální ředitel SPOR İSTANBUL İ. Renay Onur, prezident turecké atletické federace Fatih Çintımar, generální ředitel banky Aktif Bank na ostrově Aysegul, ředitel metropolitní samosprávy Istanbulu Ilker Ozturk, náměstek ředitele provincie Istanbul pro mládež a sport, dostal Goksun.

S HISTORIÍ

Ve svém projevu ve výchozím bodě popřál generální tajemník IMM Can Akın Çağlar úspěch všem sportovcům a řekl: „Dnes jsme v jednom z 8 důležitých půlmaratonů světa v závodě, který se prolíná s historií. Myslím, že toto místo se liší od ostatních, protože je to trať, kde si můžete užít historický poloostrov. Chtěl bych poděkovat všem konkurentům za jejich příspěvek k hodnotě značky Istanbul. “

Sportovci, kteří zahájili závod z oblasti aktivity Yenikapı, následovali pobřežní silnici k mostu Galata a poté na konci mostu odbočili ze světel na světla a pokračovali do Fatih. Trať, která před příjezdem k mostu Golden Horn pokračovala v opačném směru zatáčkou „U“, skončila v místě, kde začala v Yenikapı.

SVĚTOVÝ ZÁZNAM ZLOMEN

Světový rekord byl překonán u žen v závodě, ve kterém byla přijata veškerá opatření týkající se pandemie. Keňská atletka Ruth Chepngetichová, která istanbulský půlmaraton dokončila za 64 minut, překonala tímto titulem světový rekord. Po Chepngetichovi, který předtím v Istanbulu šampionoval, následoval etiopský Yalamzere Yehuhlaw s časem 1.04.40. Třetí místo si vybojovala Keňanka Helen Obiri s 1.04.51.

KENYA ADTHLETES JSOU PRVNÍ TŘI

Keňský sportovec Kibiwott Kandie, držitel světového půlmaratonu u mužů, skončil v závodě první. Kandie dokončila závod s časem 59.35. Kamworor, který závod dokončil s časem 59.38, skončil druhý za svým občanem Geoffreyem. Na třetím místě se umístil další Keňan Ronger Kırkorir s časem 59.45.