Pneumatiky Pirelli P Zero vyrobené v Izmitu se prosadily na chorvatské rally

Pneumatiky Pirelli označují chorvatskou rally

Jezdec Toyota Sebastien Ogier zvítězil na první chorvatské rally s náskokem 0,6 sekundy po přímém výletu do závěrečné etapy s týmovým kolegou Elfynem Evansem a jezdcem Hyundai Thierry Neuville. Všichni tři piloti se střídali v čele rally. První závod mistrovství světa juniorů v rallye 2019 pro vozy s pohonem dvou kol se uskutečnil také v Chorvatsku, které je první úplnou asfaltovou etapou WRC od srpna 2021. Britský jezdec Jon Armstrong, který vyhrál akční závod, získal svůj první titul.

Vítězné pneumatiky byly vyrobeny v Izmitu

Pneumatika P Zero RA vyrobená v závodě Pirelli Izmit byla poprvé použita v Chorvatsku (verze s měkkou směsí byla použita v Rally Monte Carlo, ale nelze ji považovat za plnou asfaltovou rally, protože sníh a led). Toto rozhodnutí sehrálo klíčovou roli ve výsledku rally, protože posádky musely během rally, kde se počasí a asfalt velmi lišily, volit mezi tvrdou a měkkou směsí.

Klíčová etapa: SS1 Rude-Plesivica (6.94 km)

Etapou mistrovství světa v rally, která se v Chorvatsku konala poprvé, byla silniční mozaika, od dokonalého povrchu čerstvě nalitého asfaltu po štěrkovitě drsné podlahy. Vzhledem k tomu, že se úroveň přilnavosti lišila od zatáčky k zatáčce, hrály v této fázi klíčovou roli komplikace při čtení silnice a určovaly tempo rally, která skončila neuvěřitelně malým rozdílem.

Terenzio Testoni, vedoucí závodů Pirelli Rally, k tomu uvedl: „První víkend šampionátu na asfaltu byl velmi náročný, protože silnice byly často špinavé a kluzké. Pro piloty i pneumatiky to byla velká zkouška. Informace, které jsme získali, ukazují, že kola jsou nejvíce poškozena, a tak okamžitě ovlivňují stav pneumatik. Všechny týmy a piloti se museli vypořádat se škodami způsobenými poškozeným asfaltem a hrboly kol. Pokud jde o pneumatiky, jsme spokojeni s úrovní opotřebení; Navzdory nerovnosti půdy a vysoké provozní teplotě 150 stupňů bylo opotřebení přiměřeně kontrolováno. Nyní se těšíme na portugalský závod na polní cestě, který vyžaduje zejména sílu a odolnost pneumatik. “

Největší výzva

Zatímco nová rallye vždy představují větší výzvu než aktuální fáze šampionátu, Chorvatská rally ji posouvá do jiné dimenze. Expedice a testy před závodem se staly důležitějšími než kdy dříve, protože do země dříve nepřišli žádní tovární řidiči a na použitých silnicích nejsou k dispozici žádná videa z vozidel. Silnice s úzkými zatáčkami, zákrutami a technickými zkouškami vytvořily mimořádný kurz s delšími rovinkami, slepými svahy a velkými skoky.

Vítězové divize

Zatímco Mads Ostberg vyhrál se svým vozem Citroen C3 Rally 2 snadné vítězství WRC2, pilot Pirelli, Kajetan Kajetanowicz, který má mnoho evropských mistrovských titulů, vyhrál třídu WRC3 za více než minutu za volantem Škody Fabia Evo. Vítězem juniorů se stal Jon Armstrong se svým vozem Ford Fiesta Rally 4. Ve výsledku zvítězili všichni čtyři různí výrobci ve čtyřech hlavních třídách s různými pneumatikami Pirelli.