Pirellinova nejtvrdší pneumatika je na trati poprvé na Grand Prix Portugalska F1

Nejobtížnější pneumatika Pirelli poprvé zasáhla trať ve Velké ceně Portugalska

Po dvou závodech uprostřed série, kde byly doporučeny stejné pneumatiky (C2, C3 a C4), byly pro Portugalsko vybrány nejtvrdší C1 cementované P Zero White tvrdé, C2 složené P Zero Yellow střední a C3 složené P Zero Red měkké pneumatiky . Při výběru pneumatik doporučených se stejnými možnostmi v roce 2020 byly rozhodující vlastnosti trati. Trať Portimao je zpět v závodním kalendáři, krátce poté, co byla loni v říjnu poprvé zahrnuta do programu Formule 1.

Jedna sada tvrdých pneumatik byla přidána k pneumatikám přiděleným pro Portugalsko (a Turecko) v loňském roce, zatímco jedna sada měkkých pneumatik byla snížena. Letos se vrátíme k celoročnímu standardu v Portugalsku; přiděleno je osm měkkých, tři střední a dvě tvrdé pneumatiky.

V tomto ročním období může být v Algarve docela horké počasí. Především v oblasti daleko od moře, kde se nachází dráha, lze očekávat, že teplota překročí 20 stupňů. V loňském roce se závod běžel za chladných podmínek a příležitostně za slabého deště.

Vlastnosti dráhy

Portimao připomíná klasickou trať, i když se otevřelo relativně nedávno, jako rok 2008. Uspořádání trati, kde jsou hojné měnící se svahy, také není odpouštějící. Skutečnost, že trať je poměrně široká, umožňuje různé sekvence a také pomáhá při přejezdech.

Trať, která zahrnuje různé typy zatáček i dlouhou přímku, testuje plnou kompetenci vozu. Vyžaduje také intenzivní brzdění při kladení bočních a podélných požadavků na pneumatiky. Trať, která loni hostila první závod Formule 1, byla používána pro testy v předchozích letech.

Jedna z nejtěžších zatáček, zatáčka Portimao, je obdobou dolu Acque v Grand Prix Imoly. Kromě těchto dvou středních pravých zatáček je mnoho zatáček na okruhu Portimao slepých, což zvyšuje obtížnost.

Terén, nový v loňském závodě, překvapil velmi nízkou přilnavostí. Jak letos asfalt zral, možná se zvýšil podíl na silnici.

Lewis Hamilton překonal rekord tím, že v roce 2020 získal 92 šampionátů své kariéry v závodě, kde zvítězila jeho one-stop a středně tvrdá strategie. Díky dostatečně malému opotřebení a zhoršení stavu pneumatik mohl Esteban Ocon dokončit 53 kol se střední pneumatikou.

Mario Isola - F1 a ředitel automobilových závodů

„Správa pneumatik a zajištění toho, aby bylo možné v provozních rozsazích použít tvrdší směsi, bylo z několika důvodů jedním z klíčových témat loňského závodu Portimao. Letos však mohou být různé povětrnostní podmínky a možná změna povrchu dráhy jinou výzvou. Nová struktura pneumatik si v prvních dvou závodech roku 2021 vedla dobře. Nejtěžší těsto ze série je nyní na trati poprvé. Tyto možnosti byly vybrány, aby reagovaly na jedinečné požadavky kladené na trať na pneumatiky a zvyšující se s teplejším počasím. V loňském závodě byla všechna tři těsta použita s různými strategiemi. Počasí bylo chladné a větrné, s občasným slabým deštěm; Podmínky dráhy se během víkendu také lišily. Zatímco nový povrch byl hlavním faktorem ovlivňujícím nízkou přilnavost, oteplování a zrnitost byly dva určující faktory, pokud jde o výkon pneumatiky.