Rally Dakar dokončena, týmy Motul zaujaly své místo na summitu

Na vrcholu se umístily týmy rallye Dakar

Do roku 2021 se nepředpokládal žádný další očekávaný rok a tento nový rok začal jednou z nejznámějších a nejnáročnějších událostí na světě, Rally Dakar. Oficiálním partnerem závodu, který odstartoval 19. ledna v saúdské Arábii v Džiddě, přísnými opatřeními COVID-3, byl letos opět Motul, jeden ze světových gigantů v oblasti minerálních olejů. Motul, oficiální partner Dakaru počtvrté v řadě, přinesl milovníkům motoristických sportů po dobu 2 týdnů akci, drama a vzrušení, které jsme očekávali.

Rally Dakar v číslech

Závod, který se v Saúdské Arábii konal podruhé v řadě, se letos konal již 43. rok. 295 závodníků soutěžilo celkem 12 km, z toho přibližně 5.000 km byly rychlostní zkoušky, během 7.646 etap. 2021 etap mělo odlišnou trasu oproti předchozímu roku, a to o 80–90%, což poskytovalo rovné podmínky pro vítězství všech soutěžících. Závod, který začal 3. ledna, skončil v Džiddě 15. ledna a do cíle dorazily pouze nejtěžší, nejtvrdší a nejvýkonnější týmy.

V roce 2021 byla vyzkoušena některá nová pravidla a postupy; silniční poznámky byly vyrobeny elektronicky a sdíleny s týmy prostřednictvím tabletů. Kromě povinných vest airbagů byla snížena maximální rychlost, aby se ještě více zvýšila bezpečnost pro motocyklisty a čtyřkolky. Kromě toho legenda Dakaru, 2000 automobilů, které startovaly v tomto závodě před rokem 26, soutěžilo ve třídě Dakar Classic, která se otevřela poprvé.

Motulu se zúčastnily všechny týmy od amatérů po profesionály

Kategorie „Original by Motul“ byla opět důležitou součástí účasti Motulu na Dakaru. Odvážní řidiči, kteří soutěžili bez vnější pomoci a servisní podpory, využili prostor „Original by Motul“, který byl připraven pro údržbu jejich motocyklů a pro jejich vlastní potřeby.

Laboratoř závodů Motul, otevřená všem týmům v oblasti služeb Dakaru, se stala důležitou součástí Dakaru. Přední týmy přišly do Motul Racing Laboratory a získaly podporu pro analýzu oleje.

Výrobky Motul upřednostňované ve všech kategoriích Společnost Motul dodávala konkurentům oleje a chladicí kapaliny ze série 300V, speciálně přizpůsobené drsným podmínkám, s motory Motorsport Line (Auto) a Factory Line (Powersports) pro vysoký výkon a maximální ochranu. Ve všech šesti kategoriích - osobní automobily, motocykly, nákladní automobily, čtyřkolky, lehká terénní vozidla (LWV) a klasika - pocítily konkurenční týmy s produkty Motul sílu a výkon.

Motul byl v kategorii motocyklů po boku týmu Honda Rally Team HRC, továrního týmu Sherco a továrního týmu Hero Motorsports. Stejně tak ve velmi sporné kategorii SSV podporoval Motul talentovaný tým továrního týmu Polaris. V kategorii automobilů soutěžily týmy SRT Racing, MD Rallye a Team Land Cruiser Toyota s podporou Motulu.

Motul podporoval tým Cam-AM v kategorii pohonu všech kol a poskytoval technickou podporu týmu SSP v oblasti nákladních vozidel a konkurentům Toyota Land Cruiser v kategorii Classic, který byl spuštěn poprvé. Kdo se stal králem písečných dun a pouští v roce 4 Rally Dakar V roce 2021 se vítězem automobilové kategorie stal Francouz Dakane Dakar, Stephane Peterhansel. Hansel, který s Mini vyhrál čtrnácté Rallye Dakar, překonal tvrdý rekord. Další rival Peterhansela, který zvítězil o 2021 minut 14 sekund před Nasserem Al-Atiyahem na druhém místě, Carlos Sainz, populární název motoristického sportu, skončil letos na 14. místě v závodě, který vyhrál minulý rok. Vítězem kategorie quad se stal Argentinec Manuel Andujar. Andujar, který soutěží s číslem dveří 51, nastoupil na první start rally Dakar v roce 3 a ve svém 4. ročníku zvítězil v kategorii čtyřkolek s velkým úspěchem.

Honda Rally Team HRC podporovaný společností Motul označil kategorii motocyklů. Kevin Benavides dokončil závod před svým týmovým kolegou a soupeřem Rickym Brabcem, aby se umístil na stupních vítězů. Benavides, 32 let, je také prvním argentinským jezdcem, který vyhrál kategorii motocyklů. V kategorii, kde byl Američan Ricky Brabec druhý, se posledního stupně vítězů zúčastnil britský jezdec KTM Sam Sunderland. Závod pod vedením Motula, tovární jezdec Sherco, Lorenzo Santolina, dokončil závod na 6. místě. Smutnou zprávu dostal Pierre Cherpin na Rally Dakar. Francouz Cherpin, který soutěžil v amatérské třídě v kategorii motocyklů, zemřel při nehodě v 7. etapě. Cherpin startoval na Rallye Dakar počtvrté a bylo mu 4 let.

Tým Kamaz Rally Sport, který dominoval závodu od začátku do konce v kategorii nákladních vozidel, dosáhl vítězství s ruským jezdcem Dmitrijem Sotnikovem. Francisco Chaleco Lopez byl prvním vítězem kategorie LWV, ve které soutěží lehká terénní vozidla. Zatímco Motul přinesl vzrušení z Rallye Dakar 2021 společně s fanoušky motoristických sportů prostřednictvím svých účtů na sociálních médiích, opět ukázal, že týmy jsou díky sponzoringu a technickému poradenství jedním z největších příznivců v nejtěžších podmínkách. Jako Motul jsme rádi, že jsme oficiálním partnerem Rallye Dakar 2021.